Smartfony Xiaomi – jak dbać o baterię, aby służyła dłużej?
Smartfony Xiaomi szturmem podbijają nie tylko polski, ale również europejski rynek telefonów komórkowych. Przystępna cena oraz wydajne podzespoły tylko zachęcają do nabycia urządzenia produkowanego w Chinach. Jedną z mocniejszych stron smartfonów Xiaomi jest duży i wytrzymały akumulator. Jak o niego dbać, żeby był wydajny przez kilka następnych lat? Zobacz sam!
Krok 1 – Zwróć uwagę czym ładujesz
Wiele osób nie zwraca na to uwagi, jednak jednym z kluczowych czynników do poprawnego ładowania akumulatora i wydłużenia jego żywotności jest odpowiednio dopasowana ładowarka. Najlepiej używać tej, którą otrzymaliśmy w zestawie wraz z telefonem. Używanie nieoryginalnych lub źle dopasowanych ładowarek w najlepszym wypadku nie pozwoli nam na ładowanie urządzenia. W najgorszym? Trwale uszkodzi baterię lub gniazdo USB w naszym smartfonie. Nie dajmy się skusić także reklamowanym ładowarkom obsługującym szybkie ładowanie w kilkadziesiąt minut. Jeśli nasze urządzenie nie posiada złącza Quick Chagre 3.0, możemy tylko zaszkodzić akumulatorowi.
Krok 2 – Unikaj skrajnych temperatur
Akumulator smartfona Xiaomi, podobnie jak w przypadku innych producentów, jest najbardziej wydajny i najlepiej funkcjonuje w pokojowej temperaturze. Długotrwałe przebywanie w mocno nasłonecznionym miejscu lub rozgrzanym aucie z telefonem w ręku może mieć tragiczne skutki dla naszej baterii. Pod żadnym pozorem w takich warunkach nie możemy rozpocząć ładowania urządzenia. Sytuacja wygląda bliźniaczo podobnie z mocno ujemnymi temperaturami. W obu przypadkach ładowanie należy wykonać kilka minut po pozostawieniu urządzenia w temperaturze pokojowej. Inteligentne systemy potrafią wyłączyć telefon, który zbyt długo przebywa na mrozie.
Krok 3 – Zaoszczędź trochę energii
Jednym z najczęściej pomijanych trików pozwalających na zaoszczędzenie energii naszego smartfona jest ustawienie jasności ekranu. Powinien on zostać czytelny, ale nie zbyt jasny. Dobrą profilaktyką będzie także wyłączenie modułów Wi-Fi oraz Bluetooth czy GPS w momencie, kiedy nie są one używane. Pochłaniają one bardzo dużą ilość baterii, podobnie jak aplikacje działające w tle.
Krok 4 – Naucz się poprawnie ładować
Telefony Xiaomi zostały wyposażone w akumulatory litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Charakteryzują się one bardzo małą odpornością na całkowite rozładowanie. Oznacza to, że nie możemy pozwolić, aby poziom naładowania naszego akumulatora spadł do zera. Kiedy najlepiej podłączyć urządzenie do sieci? W momencie, kiedy zostaniemy poinformowani, że poziom naszej baterii spadł poniżej 10%. Pełne ładowanie powinno zakończyć się w momencie, gdy wartość napełnienia naszego akumulatora osiągnie 90%, jednak ładowanie do 100% nie jest szkodliwe.
Krok 5 – Nie formatuj akumulatora
Chyba każdy ze starszych użytkowników telefonów komórkowych pamięta czasy, w których aby zapewnić prawidłowe działanie akumulatora należało go najpierw sformatować, czyli kilkukrotnie całkowicie rozładowywać i naładować do pełna. Dodatkowo istniała zasada, że urządzenie nie może zostać odłączone od sieci, zanim na jego ekranie nie pojawi się magiczny komunikat o naładowanej baterii. Współczesne akumulatory zainstalowane w smartfonach Xiaomi nie posiadają tzw. efektu pamięci. Oznacza to, że jego użytkowanie nie musi rozpoczynać się od formatowania, a częste podłączanie lub odłączanie telefonu od sieci nie spowoduje żadnego poważnego uszkodzenia baterii.
Stosując się do zaledwie pięciu prostych kroków, jesteśmy w stanie wydłużyć nie tylko prace ale również żywotność akumulatora zamontowanego w smartfonach Xiaomi. Warto pamiętać, że współczesne telefony nie pozwalają na własnoręczną wymianę zepsutej baterii. Co to oznacza? Brak stosowania się do wskazówek na temat pracy baterii może być równoznaczny z wizytą w serwisie telefonów komórkowych. Wizytą, która z pewnością nie będzie przyjemna dla naszego portfela.